Začetna stran Duhovno Duhovna misel Duhovna misel - 01. nov. 2020

Duhovna misel - 01. nov. 2020

TVOJA BESEDA – LUČ NA MOJI POTI (Ps 119)

Vsi sveti

Praznik Vseh svetih je “naš” praznik: ne zato ker bi bili pridni, ampak ker se je svetost Boga dotaknila našega življenja. Svetniki niso popolni modelčki, ampak ljudje, ki je skozi nje šel Bog. Lahko jih primerjamo vitražem v cerkvah, ki prepuščajo svetlobo v različnih barvnih tonih. Svetniki so naši bratje in sestre, ki so v svoje srce sprejeli Božjo luč in jo prenesli v svet, vsakdo v lastnem “tonu”. A vsi so bili prosojni, borili so se, da bi odstranili madeže in temina greha, tako da so prepuščali Božjo prijazno svetlobo. To je namen življenja: prepuščati Božjo luč je tudi namen našega življenja.

Danes se namreč v evangeliju Jezus obrača k svojim, k vsem nam, in nam pravi »Blagor = Blaženi« (Mt 5,3). S to besedo se začenja njegovo oznanjevanje, ki je “evangelij”, veselo (dobro) oznanilo, ker pomeni pot v srečo. Kdor biva z Jezusom je blažen, je srečen. Sreča ni v tem, da nekaj imaš ali da postaneš nekdo, ne, prava sreča je bivati z Gospodom in živeti za ljubezen. Ali vi v to verujete? Moramo iti naprej, da bi v to verjeli, da bi temu verovali. Torej sestavine za srečno življenje se imenujejo blagri: blaženi so preprosti, ponižni, ki dajo prostor Bogu, ki znajo jokati za druge in za lastne napake, ostanejo blagi, borijo se za pravico, so usmiljeni do vseh, ohranjajo čistost srca, vedno delajo za mir in ostajajo v veselju, ne sovražijo in, tudi če trpijo, na zlo odgovarjajo z dobrim.

To so blagri. Ne zahtevajo izrednih dejanj, niso za nekakšne supermane, ampak za tistega, ki živi v vsakdanjih preizkušnjah in naporih, so za nas. Takšni so svetniki: kot vsi vdihavajo zrak, ki ga je pokvarilo zlo, ki se nahaja v svetu, toda na poti nikoli ne izgubijo izpred oči Jezusovega načrta, tisti, ki ga kažejo blagri, ki so kakor zemljevid krščanskega življenja. Danes je praznik tistih, ki so dosegli cilj, ki ga kaže ta zemljevid: ne samo svetih iz koledarja, marveč tolikerh bratov in sester “izza sosednjih vrat”, ki smo jih morda srečevali in poznali. Danes je družinski praznik, mnogih preprostih in skritih ljudi, ki v stvari pomagajo Bogu, da vodi svet naprej. In veliko jih je danes! Veliko. Hvala tem nepoznanim bratom in sestram, ki pomagajo Bogu voditi svet v pravo smer, ki živijo med nami.

papež Frančišek, 1.11. 2017

Tvit papeža Frančiška

Jezus nas nagovarja, naj damo na stran vsako različnost in pred trpljenjem postanemo bližnji komurkoli

(30. 10. 2020).

Kdor ljubi, ima zagotovilo, da ne bo izgubljeno nobeno njegovo dejanje, ki ga stori z ljubeznijo, nobeno dejanje iz ljubezni do Boga, noben velikodušni napor, nobena boleča portpežljivost. Vse to kroži po svetu kot življenjska moč. - Chi ama ha la sicurezza che non va perduta nessuna delle sue opere svolte con amore, nessun atto d'amore per Dio, nessuna generosa fatica, nessuna dolorosa pazienza. Tutto cio' circola attraverso il mondo come una forza di vita (27. 10.)

Ljubeznivost je osvoboditev iz krutosti, ki včasih pronikne v človeške odnose, iz tesnobe, ki nam ne pusti misliti na druge, iz nepazljive nujnosti, ki pozablja, da imajo tudi drugi pravico biti srečni (26. 10.).