Župnija Portorož - Lucija

  • Schrift vergrößern
  • Standard-Schriftgröße
  • Schriftgröße verkleinern
Začetna stran Anderen Inhalten Dogodki
E-Mail Drucken PDF

Solomon Fisseha, umetnik iz Etiopije

Ko sem bila prvič gostja v skupnosti sester uršulink v Adis Abebi, sem v njihovi kapeli v pritličju opazila čudovite slike s postajami križevega pota. Sestre so mi povedale, da je njihov avtor slikar na vozičku, paraliziran skoraj od rojstva. Ob mojem tretjem obisku v Etiopiji sem se želela srečati z njim, a je bil odsoten. Šle pa smo obiskat patre Marije Tolažnice in tam sem lahko videla njegove slike. Kupila sem tudi križev pot, ki ga je naslikal z naravnimi barvami na strojeno kožo. Umetniki v Etiopiji uporabljajo barve, pridobljene iz rastlin in jih zmešajo z jajčnim rumenjakom in ribjim oljem. Prosila sem sestro Letegebriel in pred kratkim mi je poslala njegovo zgodbo, ki jo lahko preberete v nadaljevanju.

Solomon Fisseha se je rodil leta 1982 v kraju Asella v etiopski regiji Arsi kot tretji otrok v verni koptski družini. Ima še dva brata in tri sestre. Štirideset dni po rojstvu je zbolel in ostal paraliziran. Ko je imel približno štiri leta, so ga starši odpeljali na zdravljenje v Center za invalidne otroke Gighessa. Tam so ga sprejele sestre uršulinke. Solomon se z veliko naklonjenosti in domotožja spominja matere prednice Ananie Colombi in sestre Ghiday Fre. Štiri leta so sestre skrbele zanj predano in z ljubeznijo. Prav tako so mu veliko sočutnost izkazovali patri misijonarji Marije Tolažnice, ki so imeli svoj misijon v Gighessi. Spominja se laične prostovoljke Marise Mantovani, ki je delala kot medicinska sestra. Čeprav so se vsi trudili, da bi shodil, so bila ta prizadevanja neuspešna, saj je bil vzrok njegove invalidnosti nevrološki. Zato se je leta 1989 vrnil k svoji družini v Asello. Bil je na invalidskem vozičku. A v tem okolju je bila mentaliteta ljudi drugačna. Imeti doma otroka na vozičku je bilo za revno družino veliko breme in bilo jih je tudi sram. Tako so Solomona sprejeli v sirotišnico, ki so jo na misijonu v Aselli vodili patri Marije Tolažnice. Tu je končal osnovno in srednjo šolo. Učil se je tudi glasbe in slikanja. Zdaj njegove čudovite duhovne slike krasijo mnogo cerkva. Kot glasbenik je Solomon v župniji vodil šolo za pevce, ki so s petjem bogatili nedeljske svete maše. Štirinajst let je ostal v sirotišnici. Potem je počasi, počasi s svojimi talenti uspel tudi nekaj zaslužiti. Zapustil je sirotišnico in postal samostojen. Z denarjem, ki ga je zaslužil s svojim delom, s pomočjo ljudi dobre volje in ob spremstvu patrov misijonarjev Marije Tolažnice je prišel do lastne hišice, kjer si je uredil prostor za bivanje in atelje. Tu je živel in ustvarjal nekaj let. Potem je prodal hišico v Aselli in si kupil stanovanje v Adis Abebi. Tu zdaj z velikim veseljem nadaljuje svojo umetniško pot slikarja, z glasbenim talentom pa služi Cerkvi. Slavimo vsemogočnega Gospoda, ki dela velike čudeže!«

Solomon Fisseha ima tudi svoj profil na facebooku, kjer si lahko ogledate še druga njegova dela: Solomon Fisseha - paintings.

napisala: s. Letengebriel Wolde

prevod Špela Pahor

Zuletzt aktualisiert am Sonntag, den 11. April 2021 um 15:56 Uhr